A Bathing Ape

Píše se rok 1970 a na svět přichází Tomoaki Nagao, dnes známý jako Nigo. Proplouvá životem, pomalu se profiluje… To nejdůležitější však přichází až po vystudování Bunka Fashion College a prací v Popeye Magazine. 23letý mladík totiž zakládá dnes naprosto legendární značku a ikonu japonské streetwear scény. Nese název A Bathing Ape.

#ShowMore#

Zní to trochu zvláštně, nemyslíš? Kdo by si dával do názvu koupající opici. 

Význam je ale mnohem poetičtější, než se zprvu může zdát. Vychází totiž ze dvou základních vzorů. Prvním je sci-fi film z roku 1968 Planeta opic (Planet of the Apes), druhý nás ze Spojených států přesouvá do Nigovi rodné země, tedy Japonska. Vychází z japonského zvyku dlouhých koupelí ve velmi horké (asi 40stupňové vodě) v níž se sedí, dokud voda nevychladne. Odtud “koupající se opice ve vlažné vodě” (A Bathing Ape in Lukewarm Water). Spojení ironicky naráží na koncové zákazníky značky, mladou, bezstarostnou japonskou generaci, jejíž největší starostí je dobré zvládnutí pololetních testů, přijímaček na vysoké školy a koupě nového BAPE trička.

Hype značky byl v prvních letech doopravdy velký a rozvíjela ho i samotná strategie prodeje věcí. Na samém počátku BAPE produkovalo 50 triček týdně, polovina šla do prodeje, zatímco druhou rozdali její zástupci největším hvězdám tokijského streetwearu za účelem zvýšení popularity. Nárůst hypu okolo značky navyšoval i umělý nedostatek produktů (A Bathing Ape produkovala oblečení tak, aby uspokojila asi 10 % poptávky). Obrovská poptávka se díky populárním rapperům (Notorious B.I.G) a influencerům šířila jako velká voda, ne a ne přestat. Netrvalo dlouho, a od japonských břehů dorazila i do země amerického snu. Postupně se otevřel obchod v New Yorku a Los Angeles, příběh pokračoval, popularita dál rostla a BAPE si našlo cestu i do Evropy.  

Velkou kapitolou v úspěchu japonské značky sehrály i kolaborace. Těch se za roky existence vystřídala doopravdy spousta. Carhartt WIP, Kanye West, Supreme, adidas, KAWS… 

A Bathing Ape je jednou z nejzásadnějších značek ve streetwearu. Byla inspirací pro mnohé další a její oblíbenost je stále velmi vysoká!

Cena

27907990
127907990

Značky

Velikost

Položek k zobrazení: 15
15 položek celkem
Zpět do obchodu